Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:57 Sammanhållen rovdjurspolitik

Motion 2000/01:MJ21 av Karl Gustav Abramsson och Lisbeth Staaf-Igelström (s)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ21 av Abramsson, Karl Gustav s med anledning av prop. 2000/01:57 Sammanhållen rovdjurspolitik Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att vargstammen bör tillåtas växa under kontrollerade förhållanden. 2. Riksdagen


Utskottsberedning: ----2000/01:MJU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Båtregister

Motion 2000/01:T638 av Rinaldo Karlsson och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T638 av Karlsson, Rinaldo s Båtregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett införande av båtregister med finansiering genom registreringsavgift eller båtskatt. Båtregister och båtskatt Antalet båtolyckor, båtstölder


Utskottsberedning: -2000/01:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Stöd vid ofrivillig barnlöshet

Motion 2000/01:So513 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2000/01:So513 av Lundberg, Carin s Stöd vid ofrivillig barnlöshet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de ekonomiska reglerna för behandling vid ofrivillig barnlöshet. Stöd vid ofrivillig barnlöshet Ofrivillig barnlöshet har


Utskottsberedning: -2000/01:SoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.