Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utbildningsnivån i landet

Motion 2002/03:Ub527 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub527 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson s Utbildningsnivån i landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av höjd utbildningsnivå i hela landet. Motivering LO beskriver i rapporten Utbildning för tillväxten,


Utskottsberedning: 2002/03:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Kvarkentrafiken

Motion 2002/03:T506 av Karl Gustav Abramsson och Sören Wibe (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T506 av Karl Gustav Abramsson och Sören Wibe s Kvarkentrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av insatser för att trygga färjetrafiken mellan Umeå och Vasa i Finland. Motivering Färjetrafiken mellan Umeå


Utskottsberedning: 2002/03:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Järnvägssäkerhet

Motion 2002/03:T471 av Lars Lilja och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T471 av Lars Lilja och Karl Gustav Abramsson s Järnvägssäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om järnvägssäkerhet. Motivering Till skillnad från flygsäkerhet och trafiksäkerhet debatteras sällan järnvägssäkerhet.


Utskottsberedning: 2003/04:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.