Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor

Motion 1999/2000:MJ33 av Karl Gustav Abramsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:MJ33 av Abramsson, Karl Gustav s med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor Regeringens proposition 1999/2000:73 Jaktens villkor innehåller bl a förslag om att nuvarande lag om jaktvårdsområden ska ersättas med en ny lag om viltvårdsområden. Lagförslaget har fått en utformning


Utskottsberedning: ----1999/2000:MJU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Åkerinäringens sitution

Motion 1999/2000:T453 av Karl Gustav Abramsson och Carin Lundberg (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:T453 av Abramsson, Karl Gustav s Åkerinäringens situation I budgetpropositionen för år 2000 har föreslagits att, som en del i en s.k. grön skatteväxling, höja skatten på dieselbrännolja med 25 öre. Som bekant har åkernäringen en särskilt utsatt situation idag. Svenska åkeriföretag ska


Utskottsberedning: -1999/2000:TU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Europaväg 4 i Västerbotten

Motion 1999/2000:T362 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:T362 av Lundberg, Carin s Europaväg 4 i Västerbotten Norra Sveriges geografiska läge innebär långa avstånd till flera större internationella avsättningsmarknader. Vägtrafiken är det transportslag som svarar för den övervägande delen av person- och godstransporter. I norra landsdelen


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.