Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef
Debatt om förslag 2007/08:JuU10 2 april 2008 Polisfrågor

Läkarutbildningen i Umeå

Motion 1998/99:Ub471 av Carin Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub471 av Carin Lundberg m.fl. s Läkarutbildningen i Umeå Tillgång på utbildad personal är en förutsättning för att kunna erbjuda befolkningen en god hälso- och sjukvård på lika villkor enligt hälso- och sjukvårdslagen. En grupp som det varit brist på i flera decennier är läkare. En tillfällig


Utskottsberedning: -1998/99:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Decentraliserad utbildning

Motion 1998/99:Ub466 av Mats Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub466 av Mats Lindberg m.fl. s Decentraliserad utbildning Merkostnader vid decentraliserad utbildning Under de senare åren har såväl individens möjligheter till högskoleutbildning och livslångt lärande som näringslivets och övriga samhällssektorers möjligheter till kompetensutveckling


Utskottsberedning: -1998/99:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Upphandlingen av det interregionala Norrlandsflyget

Motion 1998/99:T706 av Carin Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:T706 av Carin Lundberg m.fl. s Upphandlingen av det interregionala Norrlandsflyget Som en förutsättning för att Jämtlands län skulle få överföras från Uppsala sjukvårdsregion till Umeå och den utvidgade norra sjukvårdsregionen uppställde riksdagen år 1980 kravet att resmöjligheterna förbättrades


Utskottsberedning: -1998/99:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se