Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef
Debatt om förslag 2007/08:JuU10 2 april 2008 Polisfrågor

med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott s96006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att ge polisen möjlighet att ta drogtester tvångsvis på barn under 15 år. Motivering Vi rödgröna


Utskottsberedning: 2009/10:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2009/10:182 Advokaters vittnesplikt och andra processrättsliga frågor

Motion 2009/10:Ju7 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju7 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:182 Advokaters vittnesplikt och andra processrättsliga frågor s96005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att förlänga tidsfristen från det att åtal väcks och den tilltalade är anhållen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju7 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 51 kB)

med anledning av prop. 2009/10:135 En ny fängelse- och häkteslagstiftning

Motion 2009/10:Ju6 av Lena Olsson m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju6 av Lena Olsson m.fl. v, s, mp med anledning av prop. 2009/10:135 En ny fängelse- och häkteslagstiftning Förslag till riksdagsbeslut 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att restriktioner eller inskränkningar


Utskottsberedning: 2009/10:JuU21
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:Ju6 av Lena Olsson m.fl. (v, s, mp) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se