Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef
Debatt om förslag 2007/08:JuU10 2 april 2008 Polisfrågor

Kriminalvårdens resurser

Interpellation 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:492 Kriminalvårdens resurser av Karl Gustav Abramsson s till justitieminister Beatrice Ask m Det kommer oroväckande rapporter om hur det står till i kriminalvården. För en månad sedan visade Seko att beläggningsgraden är oroväckande hög. Nästan varannan medlem inom kriminalvården

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kriminalvårdens resurser

Tjänsten som rikspolischef

Interpellation 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 31 mars Interpellation 2007/08:541 Tjänsten som rikspolischef av Karl Gustav Abramsson s till justitieminister Beatrice Ask m Enligt regeringen ska jobbet som medborgarnas rikspolischef sökas i öppenhet och i konkurrens med andra. Med anledning av detta vill jag fråga justitieministern: Vilka åtgärder avser

Inlämnad: 2008-03-31 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tjänsten som rikspolischef

Transportstödet för 2007

Interpellation 2007/08:56 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 19 oktober Interpellation 2007/08:56 Transportstödet för 2007 av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Som bekant är transportstödet ett viktigt stöd för företag i norra Sverige. Genom att i viss mån kompensera de dyra transportkostnaderna har bidraget varit garanten för tusentals varaktiga

Inlämnad: 2007-10-19 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se