Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef
Debatt om förslag 2007/08:JuU10 2 april 2008 Polisfrågor

Skattekontoren i Vilhelmina och Lycksele

Skriftlig fråga 2006/07:1296 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 1 juni Fråga 2006/07:1296 Skattekontoren i Vilhelmina och Lycksele av Karl Gustav Abramsson s till finansminister Anders Borg m Inom Skatteverket genomförs nu rationaliseringar i verksamheten. Denna vecka informerades personalen vid skattekontoren i Lycksele och Vilhelmina om att merparten av verksamheten skulle

Inlämnad: 2007-06-01 Besvarare: Anders Borg (M)

Hatbrott och hedersrelaterade brott i polisutbildningen

Skriftlig fråga 2006/07:1244 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 25 maj Fråga 2006/07:1244 Hatbrott och hedersrelaterade brott i polisutbildningen av Karl Gustav Abramsson s till justitieminister Beatrice Ask m I regeringens regleringsbrev till polisen ska Rikspolisstyrelsen vidta åtgärder för att öka polisens kompetens och förmåga att förebygga, upptäcka och utreda hedersrelaterad

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Informationen vid SGU:s mineralkontor i Malå

Skriftlig fråga 2006/07:560 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 26 januari Fråga 2006/07:560 Informationen vid SGU:s mineralkontor i Malå av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c En stor del av den svenska tillväxten härrör från gruv- och mineralnäringen. Under senare år har intresset för prospektering och etablerandet av gruvor ökat kraftigt. I Västerbotten

Inlämnad: 2007-01-26 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se