Karin Israelsson (-)

Karin Israelsson (C)

Född år 1941
Avliden den 25 april 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-02-01 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1986-11-18 – 1991-09-30
    • Ledig 1986-10-18 – 1986-11-17
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1986-10-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-08 – 1994-06-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-06-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ledamot 1981-10-06 – 1982-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-10-17
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1981-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1989-02-24 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-04-26 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1997-04-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:236 Vissa jordbrukspolitiska frågor

Motion 1993/94:Jo48 av Stina Eliasson och Karin Israelsson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo48 av Stina Eliasson och Karin Israelsson c med anledning av prop. 1993/94:236 Vissa jordbrukspolitiska frågor Bär- och grönsaksodling på friland är en arbetsintensiv produktion. Inte minst av sysselsättningsmässiga skäl är det viktigt att skapa goda möjligheter för denna typ av produktion.


Utskottsberedning: --1993/94:JoU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:136 Riktlinjer för ett nytt tillståndssystem för import, export, tillverkning och partihandel med alkoholdrycker

Motion 1993/94:So44 av Karin Israelsson m.fl. (c, s, fp, v, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:So44 av Karin Israelsson m.fl. c, s, fp, kds, v med anledning av prop. 1993/94:136 Riktlinjer för ett nytt tillståndssystem för import, export, tillverkning och partihandel med alkoholdrycker Propositionen föreslår att alla alkoholmonopol utom detaljhandelsmonopolet skall upphöra och inordnas


Utskottsberedning: -------1993/94:SoU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Nya utbildningar vid unga universitet

Motion 1993/94:Ub704 av Karin Israelsson m.fl. (c, m, fp, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub704 av Karin Israelsson m.fl. c, m, fp, kds Nya utbildningar vid unga universitet Den ökade internationaliseringen ställer ökade krav på juridisk kompetens i förvaltningar, företag och organisationer. Det har under lång tid varit en besvärande brist på utbildade jurister i norra Sverige.


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.