Karin Israelsson (-)

Karin Israelsson (C)

Född år 1941
Avliden den 25 april 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-02-01 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1986-11-18 – 1991-09-30
    • Ledig 1986-10-18 – 1986-11-17
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1986-10-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-08 – 1994-06-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-06-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ledamot 1981-10-06 – 1982-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-10-17
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1981-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1989-02-24 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-04-26 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1997-04-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf63 av Rune Backlund m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf63 av Rune Backlund m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. Aktiv flykting- och immigrationspolitik kallar regeringen sin nu aktuella proposition. Det är emellertid inte många konkreta förslag som lämnas. Propositionen saknar till exempel


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m.

Motion 1990/91:Sf53 av Karin Israelsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf53 av Karin Israelsson m.fl. c med anledning av prop. 1990/81:181 Sjuklön, m.m. Centerpartiet hälsar med tillfredsställelse att propositionen om sjuklön nu föreläggs riksdagen. Genom införandet av sjuklön kommer starkare incitament att skapas för en förbättrad arbetsmiljö och en aktiv


Utskottsberedning: -------1990/91:SfU18
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:So103 av Ulla Tillander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:So103 av Ulla Tillander m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Centern har i en partimotion med anledning av regeringens proposition om ändrad ansvarsfördelning inom äldreomsorgen


Utskottsberedning: ----1990/91:SoU25
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.