Karin Åström (S)

Karin Åström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Personalkonsulent
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-08-01 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-08-01 – 2005-10-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-10-17 – 2013-09-16
    • Ledamot 2012-10-04 – 2012-10-16
    • Ordförande 2011-10-19 – 2012-09-18
    • Ledamot 2011-10-12 – 2011-10-19
    • Ordförande 2010-10-20 – 2011-09-15
    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2012/13:154 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning – en sammanfattning av Nationell strategisk rapport för Sverige 2012

Motion 2012/13:N15 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:N15 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av skr. 2012/13:154 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning en sammanfattning av Nationell strategisk rapport för Sverige 2012 S12011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2013/14:NU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2012/13:N15 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 69 kB) Motion 2012/13:N15 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (pdf, 193 kB)

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition S13006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Framtidskontraktet 3 Ekonomiska läget 7 Världsekonomin drar Sverige ur lågkonjunkturen 8 Ljusare utsikter för Sverige 15 men


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 428 kB) Motion 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 726 kB)

med anledning av prop. 2012/13:141 Förbättrade möjligheter till licensiering av upphovsrätt

Motion 2012/13:N13 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:N13 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:141 Förbättrade möjligheter till licensiering av upphovsrätt S12010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stärka kulturskapares avtalsställning genom


Utskottsberedning: 2012/13:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N13 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:N13 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (pdf, 143 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se