Karin Åström (S)

Karin Åström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Personalkonsulent
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-08-01 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-08-01 – 2005-10-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-10-17 – 2013-09-16
    • Ledamot 2012-10-04 – 2012-10-16
    • Ordförande 2011-10-19 – 2012-09-18
    • Ledamot 2011-10-12 – 2011-10-19
    • Ordförande 2010-10-20 – 2011-09-15
    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förändringar i transportbidraget

Skriftlig fråga 2007/08:1472 av Åström, Karin (s)

den 15 juli Fråga 2007/08:1472 Förändringar i transportbidraget av Karin Åström s till näringsminister Maud Olofsson c Transportbidraget har sedan tillkomsten för drygt 30 år sedan varit ett viktigt stöd för företag i Norrlandslänen. Bidraget garanterar viss kompensation för dyra transportkostnader vilket har stor

Inlämnad: 2008-07-15 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Orättvis fastighetsskatt

Interpellation 2007/08:654 av Åström, Karin (s)

den 8 maj Interpellation 2007/08:654 Orättvis fastighetsskatt av Karin Åström s till finansminister Anders Borg m Villaägarnas Riksförbund har låtit SCB beräkna fastighetsskatten för småhus för 2009. Undersökningen visar att 58 procent av de hus som hittills har haft en låg skatt, under 6 000 kronor per år, nu får

Inlämnad: 2008-05-08 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB (publ) och Post Danmark A/S

Motion 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S s12076 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om bemyndigande att minska statens ägarandel i Posten AB till 34 Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2007/08:NU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 47 kB) Motion 2007/08:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (pdf, 177 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se