Karin Åström (S)

Karin Åström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Personalkonsulent
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-08-01 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-08-01 – 2005-10-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-10-17 – 2013-09-16
    • Ledamot 2012-10-04 – 2012-10-16
    • Ordförande 2011-10-19 – 2012-09-18
    • Ledamot 2011-10-12 – 2011-10-19
    • Ordförande 2010-10-20 – 2011-09-15
    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ansvaret för vad vid samhällsomvandlingen i Malmfälten

Skriftlig fråga 2013/14:409 av Åström, Karin (S)

den 10 februari Fråga 2013/14:409 Ansvaret för vad vid samhällsomvandlingen i Malmfälten av Karin Åström S till näringsminister Annie Lööf C Våren 2005 tillsatte regeringen Malmfältsgruppen som ett forum för dialog med anledning av gruvnäringens tillväxt i Kiruna och Gällivare/Malmberget. Det var ett bra initiativ

Inlämnad: 2014-02-10 Besvarare: Annie Lööf (C)

med anledning av skr. 2013/14:50 Riksrevisionens rapport om Sverige i Arktiska rådet

Motion 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:50 Riksrevisionens rapport om Sverige i Arktiska rådet S31005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att hörsamma Riksrevisionens rekommendationer. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. (S) (pdf, 173 kB)

med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län

Motion 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län S4262 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återkomma med en helhetslösning av regionfrågan.


Utskottsberedning: 2013/14:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. (S) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. (S) (pdf, 148 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se