Kalle Olsson (S)

Kalle Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 79
Titel Ledarskribent/Politisk redaktör
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864250
E-post kalle.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-12-13 – 2019-01-13
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-12-12
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-04-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Ruben Olsson och Kajsa Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasium, samhällsvetenskaplig linje, Östersund. Naturvetenskapligt basår, Östersund. Statsvetenskap, Mittuniversitetet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Städare och badvakt, Storsjöbadet Östersund. Reporter, Östersunds-Postens sportavdelning. Politisk redaktör, Länstidningen.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Validering för tandläkare

Skriftlig fråga 2015/16:1556 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2015/16:1556 Validering för tandläkare av Kalle Olsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S För att öka tempot i valideringsprocessen för personer med utländsk utbildning inom hälso- och sjukvården har regeringen tillskjutit 65 miljoner för innevarande år och 42 miljoner för 2017. Det är väl investerade medel. Ty

Inlämnad: 2016-08-31 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1556 av Kalle Olsson (S) (pdf, 79 kB)

Kontanthantering

Skriftlig fråga 2015/16:470 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2015/16:470 Kontanthantering av Kalle Olsson S till Statsrådet Per Bolund MP I 5 kap. 1 riksbankslagen står det att sedlar och mynt som ges ut av Riksbanken är lagliga betalningsmedelDet finns anledning att fråga vad denna skrivelse betyder i verkligheten. Under senare år har omkring 500 bankkontor upphört att hantera

Inlämnad: 2015-12-09 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:470 av Kalle Olsson (S) (pdf, 78 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. S Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se