Kalle Olsson (S)

Kalle Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 79
Titel Ledarskribent/Politisk redaktör
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864250
E-post kalle.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-12-13 – 2019-01-13
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-12-12
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-04-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Ruben Olsson och Kajsa Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasium, samhällsvetenskaplig linje, Östersund. Naturvetenskapligt basår, Östersund. Statsvetenskap, Mittuniversitetet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Städare och badvakt, Storsjöbadet Östersund. Reporter, Östersunds-Postens sportavdelning. Politisk redaktör, Länstidningen.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mobiltäckning i hela landet

Skriftlig fråga 2014/15:296 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2014/15:296 Mobiltäckning i hela landet av Kalle Olsson S till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Sverige är ett modernt land, men också ett delat land. Ty medan vissa delar har en snabb utbyggnad av infrastruktur som erbjuder medborgare goda kommunikationsmöjligheter, upplever medborgare i andra delar av landet motsatsen.

Inlämnad: 2015-03-12 Besvarare: Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:296 av Kalle Olsson (S) (pdf, 77 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning och utbildning vid Mittuniversitetet. Motivering Sverige ska vara en ledande kunskaps- och forskningsnation. De människor


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Inlandsbanan som ett fungerande alternativ

Motion 2014/15:2183 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2183 av Isak From m.fl. S Inlandsbanan som ett fungerande alternativ Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att göra Inlandsbanan till ett fungerande transportalternativ.


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2183 av Isak From m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2183 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se