Kajsa Lunderquist (M)

Kajsa Lunderquist (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Biträdande jurist/jur. kand.
Född år 1983

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-28

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-07-01 – 2014-02-23
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-12-12
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2014-02-24 – 2014-09-28
    • Ledig ersättare 2011-12-13 – 2012-06-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-03-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Stillbild från Debatt om förslag: Tryck- och yttrandefrihet
Debatt om förslag 2010/11:KU22 27 april 2011 Tryck- och yttrandefrihet

Dokument:

Översyn av turordningsreglerna i LAS

Motion 2013/14:A361 av Kajsa Lunderquist (M)

Motion till riksdagen 2013/14:A361 av Kajsa Lunderquist M Översyn av turordningsreglerna i LAS M1392 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av turordningsreglerna. Motivering Finanskrisen har satt sina tydliga spår i flera av de europeiska


Utskottsberedning: 2013/14:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A361 av Kajsa Lunderquist (M) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:A361 av Kajsa Lunderquist (M) (pdf, 128 kB)

Strandskyddet

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. M Strandskyddet M1129 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strandskyddet. Motivering Strandskyddet är en viktig del i bevarandet av Sveriges natur och fritidsliv. Reglerna som underbygger


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB) Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 181 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.