Kaj Nilsson (MP)

Kaj Nilsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel ämneslärare
Född år 1928

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:149 Statlig garanti 1989/90

Motion 1989/90:Kr28 av Kai Nilsson m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Kr28 av Kai Nilsson m.fl. mp Mot. med anledning av prop. 1989/90:149 Statlig garanti 1989/90 för genomförandet av 1990 års Ryttar-VM i Sverige Kr28 Regeringens förslag I propositionen föreslås att riksdagen bemyndigar regeringen


Utskottsberedning: --1989/90:KrU31
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Kr28 av Kai Nilsson m.fl. (mp) (pdf, 146 kB)

med anledning av prop. 1989/90:142 1989/90

Motion 1989/90:So56 av Anita Stenberg m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:So56 av Anita Stenberg m.fl. mp med anledning av prop. 1989/90:142 1989/90 Godkännande av Europarådets konvention mot So56-57 dopning Europarådets konvention mot dopning I föreliggande propsition föreslår regeringen att riksdagen


Utskottsberedning: -1989/90:SoU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:So56 av Anita Stenberg m.fl. (mp) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 1989/90:126 Ändring i lagen (1987:12) om hushållning med naturresurser m.m.

Motion 1989/90:Bo61 av Claes Roxbergh m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:B 061 av Claes Roxbergh m.fl. mp med anledning av prop. 1989/90:126 Ändring i lagen 1987:12 om hushållning med naturresurser m.m. Propositionen Propositionen innebär dels en skärpning av naturresurslagen i det att alla stora


Utskottsberedning: ---1989/90:BoU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Bo61 av Claes Roxbergh m.fl. (mp) (pdf, 129 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se