Kaj Nilsson (MP)

Kaj Nilsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel ämneslärare
Född år 1928

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av riksdagens revisorers förs. 1988/

Motion 1988/89:Fi47 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi47 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av riksdagens revisorers förs. 1988/ 89:18 angående Aktiebolaget Tipstjänsts stöd till idrotten Riksdagens revisorers granskning av AB Tipstjänsts kostnader i form av reklam och


Utskottsberedning: --1988/89:FiU28
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi47 av Inger Schörling m.fl. (mp) (pdf, 62 kB)

med anledning av prop. 1988/89:65 om formerna för

Motion 1988/89:Ub15 av Eva Goés och Kaj Nilsson (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ubl5 av Eva Goés och Kaj Nilsson mp med anledning av prop. 1988/89:65 om formerna för högskolepolitiken Propositionen synes vilja ge ett intryck av att regeringen vill öka högskolornas självbestämmande, men en stark central styrning


Utskottsberedning: ------1988/89:UbU9
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub15 av Eva Goés och Kaj Nilsson (mp) (pdf, 70 kB)

Utbildningsfrågor

Motion 1988/89:Ub824 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub824 av Inger Schörling m.fl. mp Utbildningsfrågor Stärk lärarnas självkänsla och sätt eleven i centrum En skola dit alla går med glädje, där det är en lust att lära och att arbeta och där alla på skolan känner ansvar för varandra


Utskottsberedning: -------------------------------1988/89:UbU11 1988/89:UbU12 1988/89:UbU13 1988/89:UbU15 1988/89:UbU17 1988/89:UbU18 1988/89:UbU19 1988/89:UbU21 1988/89:UbU22 1988/89:UbU23 1988/89:UbU25 1988/89:UbU26 1988/89:UbU31
Riksdagsbeslut (60 yrkanden): , , 31 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub824 av Inger Schörling m.fl. (mp) (pdf, 218 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se