Kaj Nilsson (MP)

Kaj Nilsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel ämneslärare
Född år 1928

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö

Motion 1990/91:T84 av Gösta Lyngå m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:T84 av Gösta Lyngå m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö 1. Miljöförsämringen i världen och i Sverige Den framskridande försämringen av livsmiljön på jorden börjar nu bli tydlig även för dem som tidigare sökt förringa dess effekter. I Östeuropa, i Centraleuropa,


Utskottsberedning: -1990/91:TU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö

Motion 1990/91:N61 av Gösta Lyngå m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:N61 av Gösta Lyngå m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:T84 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att en av de två reaktorerna i Barsebäck skall avställas omedelbart, och


Utskottsberedning: -1990/91:NU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö

Motion 1990/91:Jo122 av Gösta Lyngå m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Jo122 av Gösta Lyngå m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:T84 hemställs att riksdagen beslutar att vägbygget över våtmarksområdet vid Foteviken skall stoppas omedelbart. Stockholm den 11 mars 1991 Gösta Lyngå mp Anita Stenberg mp Kjell Dahlström mp Kaj Nilsson mp


Utskottsberedning: -1990/91:JoU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.