Kaj Nilsson (MP)

Kaj Nilsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel ämneslärare
Född år 1928

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper - om gymnasieskolan och vuxenutbildningen

Motion 1990/91:Ub129 av Jan-Erik Wikström m.fl. (fp, v, m, c, mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub129 av Jan-Erik Wikström m.fl. fp, m, c, v, mp med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper om gymnasieskolan och vuxenutbildningen Intresset för humaniora var under 1980-talet i ständigt växande. Näringslivet rekryterade i ökad utsträckning humanister. Behovet av medarbetare


Utskottsberedning: --1990/91:UbU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:81 Filmstöd

Motion 1990/91:Kr16 av Claes Roxbergh m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Kr16 av Claes Roxbergh m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:81 Filmstöd I regeringens budgetproposition 1990/91:100 Bilaga 10 hänvisar regeringen till rubr. proposition vad angår Filmstödet med uppgift att anmäla resultatet av de förhandlingar som sedan dess förts mellan staten, filmbranschen


Utskottsberedning: ----1990/91:KrU29
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:88 Energipolitiken

Motion 1990/91:N67 av Kaj Nilsson (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:N67 av Kaj Nilsson mp med anledning av prop. 1990/91:88 Energipolitiken Det framgår av energipropositionen att elenergiproduktion med våra nuvarande konventionella metoder kommer att hämmas av brist på fossila bränslen, av problem med luftföroreningar och av problem rörande kärnkraftssäkerheten.


Utskottsberedning: -1990/91:NU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se