Laila Freivalds (S)

Laila Freivalds (S)

Tidigare statsråd

Parti Socialdemokraterna
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-03-21

    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 1994-10-07 – 2000-09-21
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2003-10-10 – 2006-03-21
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-03-21

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.