Laila Freivalds (S)

Laila Freivalds (S)

Tidigare statsråd

Parti Socialdemokraterna
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-03-21

    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 1994-10-07 – 2000-09-21
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2003-10-10 – 2006-03-21
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:268 av Larsson, Kalle (v) 6 mars 2006 Situationen i Myanmar
Interpellationsdebatt 2005/06:254 av Åström, Alice (v) 6 mars 2006 Internflyktingars situation och rättigheter
Interpellationsdebatt 2005/06:255 av Åström, Alice (v) 24 februari 2006 Guantánamofångarnas rättigheter
Interpellationsdebatt 2005/06:250 av Åström, Alice (v) 21 februari 2006 Biståndet till den paramilitära demobiliseringen i Colombia

Dokument:

Biståndet till den paramilitära demobiliseringen i Colombia

Interpellation 2005/06:250 av Åström, Alice (v)

den 9 februari Interpellation 2005/06:250 av Alice Åström v till statsrådet Carin Jämtin s Biståndet till den paramilitära demobiliseringen i Colombia Inom kort kommer statsrådet att ta ställning till huruvida Sverige ska förlänga det kontroversiella stödet till demobiliseringen av paramilitärer i Colombia. Sverige

Inlämnad: 2006-02-09 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Biståndet till den paramilitära demobiliseringen i Colombia

Demokrati och mänskliga rättigheter i Vitryssland

Interpellation 2005/06:203 av Lindström, Torsten (kd)

den 18 januari Interpellation 2005/06:203 av Torsten Lindström kd till utrikesminister Laila Freivalds s Demokrati och mänskliga rättigheter i Vitryssland Det senaste halvåret har regimen i Vitryssland ytterligare ökat pressen på oppositionen och det civila samhället. Ett exempel är när parlamentet i Vitryssland

Inlämnad: 2006-01-18 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Demokrati och mänskliga rättigheter i Vitryssland

Sveriges närvaro i Afghanistan

Interpellation 2003/04:303 av Wigström, Cecilia (fp)

den 17 februari Interpellation 2003/04:303 av Cecilia Wigström fp till utrikesminister Laila Freivalds om Sveriges närvaro i Afghanistan Säkerhetssituationen i Afghanistan, inte minst utanför ISAF:s område runt Kabul, är fortsatt bekymmersam och har i vissa avseenden försämrats på senare tid. Lokala milisgrupper hindrar

Inlämnad: 2004-02-17 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges närvaro i Afghanistan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.