Planerat tekniskt arbete

Under måndag kväll pågår ett planerat tekniskt arbete på riksdagens webbplatser som innebär att det kan uppstå vissa störningar. 

Julia Kronlid (SD)

Julia Kronlid (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 83
Titel Socialpedagog.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866505
E-post julia.kronlid[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-15 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-03-21 – 2017-05-14
    • Ordinarie 2017-03-19 – 2017-03-20
    • Ledig 2016-06-14 – 2017-03-18
    • Ordinarie 2013-09-25 – 2016-06-13
    • Ledig 2013-03-11 – 2013-09-24
    • Ordinarie 2011-04-18 – 2013-03-10
    • Ledig 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Ledamot 2011-04-21 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-11-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-10
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2016-04-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utrikesutskottet 10 och 11-16 och socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12, 13, 14 och 16, EU-nämnden 14-19, socialförsäkringsutskottet 17-18 och utrikesutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 14-, Europarådets svenska delegation 14-16 och Utrikesnämnden 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 18-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Leif Dolk och sömmerskan Elisabet Dolk, f. Leidefors.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Njudungs gymnasieskola i Vetlanda 96-99. Sociala omsorgsprogrammet, inriktning socialpedagogiskt behandlingsarbete, Örebro universitet 05-09.
  • Anställningar

    Undersköterska (deltid), Mogärde servicehus, Vetlanda 97-99. Undersköterska (deltid), Karolinska sjukhuset, Stockholm 99-00. Elevassistent, Stefanskolan, Stockholm 00-02. Vårdare gruppbostad, Botkyrka kommun 02-03. Biståndsarbetare, SIL-Summer Institute of Linguistics, Papua Nya Guinea 04-05. Skötare, Allmänpsykiatrin, Örebro läns landsting 07-08. Behandlingsassistent, Runnagården Örebro, Statens institutionsstyrelse 08. Behandlingsassistent, Skäbo HVB-hem Staffansbo vård AB 09. Behandlingsassistent, Avd. 3 Allmänspsykiatrin, Örebro läns landsting 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 10-11. Kommunfullmäktig (ersättare), Täby 18-. Ledamot, skolnämnden Nordost 10-11 och gymnasienämnden 10-11. Landstingsfullmäktig (ersättare), Örebro län 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice partiordförande, Sverigedemokraterna 15-. Invald i Sverigedemokraternas verkställande utskott. Ersättare, Strängnäs stiftsfullmäktige 09-. Ledamot, kyrkofullmäktige, Glanshammar 09-13. Ledamot, kyrkomötet, Svenska kyrkan 13-. Ersättare kyrkostyrelsen 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011 SD679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2012/13:UU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

med anledning av redog. 2011/12:RS5 Verksamhetsberättelse under 2011 för riksdagens delegationer till Interparlamentariska unionen (IPU) respektive den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (PA-UfM)

Motion 2011/12:U29 av Julia Kronlid (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U29 av Julia Kronlid SD med anledning av redog. 2011/12:RS5 Verksamhetsberättelse under 2011 för riksdagens delegationer till Interparlamentariska unionen IPU respektive den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet PA-UfM SD309 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2012/13:UU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:U29 av Julia Kronlid (SD) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition SD350 1 Sammanfattning 1.1 Ansvar för Sverige Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 611 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se