Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Blockeringen av ILO:s bevakning av löntagares rättigheter

Skriftlig fråga 2011/12:655 av Brink, Josefin (V)

den 13 juni Fråga 2011/12:655 Blockeringen av ILO:s bevakning av löntagares rättigheter av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M FN-organet ILO har som ett av sina viktigaste uppdrag att bevaka efterlevnaden av de konventioner som slår fast löntagares rättigheter. Vid ILO:s årliga möte

Inlämnad: 2012-06-13 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Kulturarvslyftet

Skriftlig fråga 2011/12:618 av Brink, Josefin (V)

den 1 juni Fråga 2011/12:618 Kulturarvslyftet av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Enligt regeringens budgetproposition för 2012 skulle regeringens satsning Kulturarvslyftet ge 4 400 jobb under tre år i hela Sverige, varav 1 200 i år. Satsningen riktades till personer som utförsäkrats

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Hillevi Engström (M)

med anledning av prop. 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m.

Motion 2011/12:Ub11 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub11 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m. V023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:133 Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m. Motivering Det kan finnas fördelar med att renodla de


Utskottsberedning: 2011/12:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub11 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 52 kB) Motion 2011/12:Ub11 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.