Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken

Motion 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken V034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa jämställdhetsbonusen. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:SfU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (doc, 56 kB) Motion 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (pdf, 171 kB)

Villkor för lönebidragsanställningar

Skriftlig fråga 2010/11:553 av Brink, Josefin (V)

den 26 maj Fråga 2010/11:553 Villkor för lönebidragsanställningar av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Enligt uppgifter till TT försöker Arbetsförmedlingen förmå regeringen att sänka kraven på företag som anställer personer med lönebidrag. Enligt myndigheten utgör kravet på kollektivavtalsenliga

Inlämnad: 2011-05-26 Besvarare: Hillevi Engström (M)

med anledning av prop. 2010/11:131 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna

Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:131 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna V032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag för att säkerställa


Utskottsberedning: 2010/11:SkU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V) (doc, 53 kB) Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.