Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ekonomisk hjälp till thailändska bärplockare i Sverige

Skriftlig fråga 2008/09:1194 av Brink, Josefin (v)

den 1 september Fråga 2008/09:1194 Ekonomisk hjälp till thailändska bärplockare i Sverige av Josefin Brink v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Förra veckan strejkade 200 thailändska bärplockare i Luleå. Arbetarna har rekryterats av bemanningsföretag i Thailand och utlovats löner som de inte alls

Inlämnad: 2009-09-01 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Arbetsvillkoren för utländska bärplockare i Sverige

Skriftlig fråga 2008/09:1190 av Brink, Josefin (v)

den 1 september Fråga 2008/09:1190 Arbetsvillkoren för utländska bärplockare i Sverige av Josefin Brink v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Förra veckan strejkade 200 thailändska bärplockare i Luleå. Arbetarna har rekryterats av bemanningsföretag i Thailand och utlovats löner som de inte alls kommit

Inlämnad: 2009-09-01 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

med anledning av prop. 2008/09:203 Beräkning av förmögenhet vid fastställande av vissa förmåner

Motion 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:203 Beräkning av förmögenhet vid fastställande av vissa förmåner Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att avskaffa förmögenhetskontrollen för återbetalningsskyldiga av


Utskottsberedning: 2009/10:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. (v) (doc, 44 kB) Motion 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. (v) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.