Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:427 av Brink, Josefin (V) 11 juni 2013 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad
Interpellationsdebatt 2012/13:170 av Brink, Josefin (V) 20 december 2012 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare
Interpellationsdebatt 2012/13:58 av Brink, Josefin (V) 15 november 2012 Exploatering av migrantarbetare
Interpellationsdebatt 2011/12:279 av Brink, Josefin (V) 10 april 2012 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:26 Förändringar av trängselskatten i Stockholm med anledning av trafikleden Norra länken och den nya stadsdelen Hagastaden

Motion 2013/14:Sk1 av Jacob Johnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk1 av Jacob Johnson m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:26 Förändringar av trängselskatten i Stockholm med anledning av trafikleden Norra länken och den nya stadsdelen Hagastaden V010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2013/14:26 Förändringar av trängselskatten


Utskottsberedning: 2013/14:SkU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Sk1 av Jacob Johnson m.fl. (V) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:Sk1 av Jacob Johnson m.fl. (V) (pdf, 170 kB)

med anledning av prop. 2013/14:4 Nya åldersgränser och ökad flexibilitet i föräldraförsäkringen

Motion 2013/14:Sf1 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf1 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:4 Nya åldersgränser och ökad flexibilitet i föräldraförsäkringen V005 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i 12 kap. 12 socialförsäkringsbalken om att föräldrapenning får


Utskottsberedning: 2013/14:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf1 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (doc, 63 kB) Motion 2013/14:Sf1 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (pdf, 182 kB)

Pensionssystemet

Motion 2013/14:Sf269 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf269 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. V Pensionssystemet V215 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Ett rättvist pensionssystem 2 4 Brister i nuvarande pensionssystem 3 5 Sparande och investeringar 4 6 Pensionssystemet är felkonstruerat 5 6.1 Buffertfond är ingen buffert 5


Utskottsberedning: 2013/14:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Sf269 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (doc, 77 kB) Motion 2013/14:Sf269 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (pdf, 223 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.