Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:427 av Brink, Josefin (V) 11 juni 2013 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad
Interpellationsdebatt 2012/13:170 av Brink, Josefin (V) 20 december 2012 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare
Interpellationsdebatt 2012/13:58 av Brink, Josefin (V) 15 november 2012 Exploatering av migrantarbetare
Interpellationsdebatt 2011/12:279 av Brink, Josefin (V) 10 april 2012 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Dokument:

Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad

Interpellation 2012/13:427 av Brink, Josefin (V)

den 20 maj Interpellation 2012/13:427 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I en ny LO-rapport analyseras de mekanismer som, inom ramen för EU:s fria rörlighet, gör att svenska kollektivavtal i dagsläget inte

Inlämnad: 2013-05-20 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad

Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare

Interpellation 2012/13:170 av Brink, Josefin (V)

den 5 december Interpellation 2012/13:170 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare av Josefin Brink V till statsrådet Tobias Billström M En stor härva av handel med arbetstillstånd håller för närvarande på att rullas upp i Stockholm. Det handlar om ett antal McDonaldsrestauranger där personer från Pakistan har krävts

Inlämnad: 2012-12-05 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare

Exploatering av migrantarbetare

Interpellation 2012/13:58 av Brink, Josefin (V)

den 25 oktober Interpellation 2012/13:58 Exploatering av migrantarbetare av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Nyligen avslöjades omfattande exploatering av utländsk arbetskraft vid ombyggnationen av Skatteverkets lokaler i Sundbyberg. När fackförbundet Byggnads och arbetsgivarorganisationen

Inlämnad: 2012-10-25 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Exploatering av migrantarbetare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.