Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:427 av Brink, Josefin (V) 11 juni 2013 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad
Interpellationsdebatt 2012/13:170 av Brink, Josefin (V) 20 december 2012 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare
Interpellationsdebatt 2012/13:58 av Brink, Josefin (V) 15 november 2012 Exploatering av migrantarbetare
Interpellationsdebatt 2011/12:279 av Brink, Josefin (V) 10 april 2012 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Dokument:

Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Interpellation 2011/12:279 av Brink, Josefin (V)

den 5 mars Interpellation 2011/12:279 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd av Josefin Brink V till socialminister Göran Hägglund KD Ett av Sveriges största vårdbolag, Attendo, bjuds ut till försäljning. Enligt uppgifter till nyhetsbyrån Reuters har den nuvarande ägaren, riskkapitalbolaget IK Investment

Inlämnad: 2012-03-05 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Åtgärder mot butiksrån

Interpellation 2011/12:177 av Brink, Josefin (V)

den 20 december Interpellation 2011/12:177 Åtgärder mot butiksrån av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Under 2010 begicks nära tre butiksrån om dagen i Sverige. En färsk undersökning från Handelsanställdas förbund visar att de som utsatts ofta drabbas av ångest, sömnproblem och andra

Inlämnad: 2011-12-20 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot butiksrån

Fusk och exploatering av arbetskraft på biltvättar

Interpellation 2011/12:59 av Brink, Josefin (V)

den 25 oktober Interpellation 2011/12:59 Fusk och exploatering av arbetskraft på biltvättar av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Den 23 oktober sände P1-programmet Kaliber ett reportage som avslöjade hur asylsökande och papperslösa utnyttjas som underbetald arbetskraft på lågprisbiltvättar.

Inlämnad: 2011-10-25 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fusk och exploatering av arbetskraft på biltvättar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.