Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:427 av Brink, Josefin (V) 11 juni 2013 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad
Interpellationsdebatt 2012/13:170 av Brink, Josefin (V) 20 december 2012 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare
Interpellationsdebatt 2012/13:58 av Brink, Josefin (V) 15 november 2012 Exploatering av migrantarbetare
Interpellationsdebatt 2011/12:279 av Brink, Josefin (V) 10 april 2012 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Dokument:

Utdrag ur belastningsregistret för arbetssökande

Interpellation 2010/11:353 av Brink, Josefin (V)

den 6 maj Interpellation 2010/11:353 Utdrag ur belastningsregistret för arbetssökande av Josefin Brink V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Enligt färsk statistik från Rikspolisstyrelsen RPS har ansökningarna om utdrag ur belastningsregistret ökat lavinartat på senare år. Från 133 100 registerutdrag

Inlämnad: 2011-05-06 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utdrag ur belastningsregistret för arbetssökande

Bättre sexualupplysning till unga

Interpellation 2010/11:311 av Brink, Josefin (V)

den 6 april Interpellation 2010/11:311 Bättre sexualupplysning till unga av Josefin Brink V till socialminister Göran Hägglund KD Den färska sexualstudien Ungkab 09 från Göteborgs universitet visar på stora behov av bättre sexualupplysning. Över 15 000 ungdomar mellan 15 och 29 år gamla har deltagit i studien.

Inlämnad: 2011-04-06 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bättre sexualupplysning till unga

Barnomsorg

Interpellation 2010/11:256 av Brink, Josefin (V)

den 4 mars Interpellation 2010/11:256 Barnomsorg av Josefin Brink V till statsrådet Nyamko Sabuni FP Alltför många barn i Sverige växer upp i fattigdom. I Rädda Barnens senaste rapport analyseras siffror från 2008, och de visar en oroväckande trend: fler barn levde i fattigdom än året innan. De barn som löper klart

Inlämnad: 2011-03-04 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnomsorg

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.