Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:427 av Brink, Josefin (V) 11 juni 2013 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad
Interpellationsdebatt 2012/13:170 av Brink, Josefin (V) 20 december 2012 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare
Interpellationsdebatt 2012/13:58 av Brink, Josefin (V) 15 november 2012 Exploatering av migrantarbetare
Interpellationsdebatt 2011/12:279 av Brink, Josefin (V) 10 april 2012 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Dokument:

Bemanningsföretag

Interpellation 2009/10:198 av Brink, Josefin (v)

den 22 januari Interpellation 2009/10:198 Bemanningsföretag av Josefin Brink v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Under 2009 och i början av det här året har ett antal fall där företag säger upp anställda och ersätter dem med inhyrd personal uppmärksammats. Systembolagets lager i Jordbro, klädbutiken

Inlämnad: 2010-01-22 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bemanningsföretag

Kritiserade jobbcoacher

Interpellation 2009/10:101 av Brink, Josefin (v)

den 11 november Interpellation 2009/10:101 Kritiserade jobbcoacher av Josefin Brink v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Regeringens storsatsning på så kallade jobbcoacher har granskats i ett antal reportage i Aftonbladet de senaste dagarna. Granskningen har avslöjat att ett stort antal oseriösa företag

Inlämnad: 2009-11-11 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.