Josefin Brink (V)

Josefin Brink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist/Informationssekreterare
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2013-05-01 – 2013-11-13
    • Ledig 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-02-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:427 av Brink, Josefin (V) 11 juni 2013 Utstationerad arbetskraft och snedvriden konkurrens på svensk arbetsmarknad
Interpellationsdebatt 2012/13:170 av Brink, Josefin (V) 20 december 2012 Utnyttjande av arbetskraftsinvandrare
Interpellationsdebatt 2012/13:58 av Brink, Josefin (V) 15 november 2012 Exploatering av migrantarbetare
Interpellationsdebatt 2011/12:279 av Brink, Josefin (V) 10 april 2012 Egenintresse i regeringens välfärdsutvecklingsråd

Dokument:

Regeringen och arbetslösheten

Interpellation 2008/09:425 av Brink, Josefin (v)

den 24 mars Interpellation 2008/09:425 Regeringen och arbetslösheten av Josefin Brink v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Enligt Arbetsförmedlingen beräknas arbetslösheten stiga från 6,8 procent 2008 till 7,6 procent 2009 och 9 procent 2010. De som riskerar att drabbas värst av den stigande arbetslösheten

Inlämnad: 2009-03-24 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

A-kassan och deltidsbrandmännen

Interpellation 2008/09:326 av Brink, Josefin (v)

den 12 februari Interpellation 2008/09:326 A-kassan och deltidsbrandmännen av Josefin Brink v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Deltidsbrandmännen står för ca 75 procent av räddningstjänstens kapacitet i Sverige. Nu riskerar regeringens nedmontering av arbetslöshetsförsäkringen att rasera denna ryggrad

Inlämnad: 2009-02-12 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Diskriminering av lesbiska par vid assisterad befruktning

Interpellation 2008/09:130 av Brink, Josefin (v)

den 18 november Interpellation 2008/09:130 Diskriminering av lesbiska par vid assisterad befruktning av Josefin Brink v till socialminister Göran Hägglund kd En kartläggning av landstingens erbjudande om assisterad befruktning som SKL gjort visar att vissa landsting fortfarande behandlar heterosexuella par förmånligare

Inlämnad: 2008-11-18 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.