Jörgen Warborn (M)

Jörgen Warborn (M)

Europaparlamentariker

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-07-01
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2018-02-02 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-06-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-19. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-16 och 19, skatteutskottet 16-18 och EU-nämnden 19. Ledamot Europaparlamentet 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Företagarrådet Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fler bostäder och ökat byggande

Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. M Fler bostäder och ökat byggande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genom regleringsbrev och instruktioner ombesörja att myndigheterna bidrar till att fler bostäder byggs och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:CU12 2018/19:CU13 2018/19:CU5 2018/19:CU8 2018/19:FiU22 2018/19:FiU25 2018/19:KrU13 2018/19:MJU9 2018/19:NU7 2018/19:SfU21 2018/19:SkU11 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (53 yrkanden): 53 avslag

Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 141 kB)

Konsumentpolitik

Motion 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. M Konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra budget- och skuldrådgivningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa åtgärder


Utskottsberedning: 2018/19:CU10 2018/19:CU6 2018/19:FiU22 2018/19:JuU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Familjerätt

Motion 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. M Familjerätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjliggöra reglerade surrogatmoderskap i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga


Utskottsberedning: 2018/19:CU7 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 7 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se