Jörgen Warborn (M)

Jörgen Warborn (M)

Europaparlamentariker

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-07-01
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2018-02-02 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-06-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Företagarrådet Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stärkt upphovsrätt

Interpellation 2018/19:12 av Jörgen Warborn (M)

Interpellation 2018/19:12 Stärkt upphovsrätt av Jörgen Warborn M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tillverkarna av piratkopierade och illegala produkter är vinnare i julhandeln. The European Observatory on Infringements of Intellectual Property Rights visade att försäljningen av piratkopierade kosmetikamärken

Inlämnad: 2019-01-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:12 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 86 kB)

Regelförenklingar

Interpellation 2018/19:8 av Jörgen Warborn (M)

Interpellation 2018/19:8 Regelförenklingar av Jörgen Warborn M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Svenska företags konkurrenskraft vilar bland annat på att kostnaden för att efterleva regelverken inte avviker från andra konkurrerande länders kostnader. Genom att möjliggöra för svenska företag att fokusera på sin kärnverksamhet

Inlämnad: 2019-01-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2018/19:8 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 102 kB)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. M Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Sammanfattning Sverige är i stort behov av bostadspolitiska reformer. Behovet av viktiga reformer har under den senaste mandatperioden fått stå tillbaka för en återgång till


Utskottsberedning: 2018/19:CU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 143 kB) Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se