Jörgen Johansson (-)

Jörgen Johansson (C)

Valkrets Västmanlands län
Född år 1947
Avliden den 13 juni 2010

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-06-13

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Ordinarie 2010-03-01 – 2010-06-07
    • Ledig 2010-01-19 – 2010-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-01-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-06-13
    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-06-13
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översvämningsrisk för bebyggelse i Mälardalen

Interpellation 2007/08:718 av Berglind, Mats (s)

den 13 maj Interpellation 2007/08:718 Översvämningsrisk för bebyggelse i Mälardalen av Mats Berglind s till statsrådet Mats Odell kd I juni 2005 gav regeringen en utredare i uppdrag att kartlägga det svenska samhällets sårbarhet för globala klimatförändringar. Utredningen visade att varmare klimat i framtiden kommer

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Översvämningsrisk för bebyggelse i Mälardalen

Kommuners upphandling av avfallshantering

Interpellation 2007/08:692 av Johnson, Jacob (v)

den 13 maj Interpellation 2007/08:692 Kommuners upphandling av avfallshantering av Jacob Johnson v till statsrådet Mats Odell kd För drygt fyra år sedan anslöt sig kommunerna Simrishamn och Tomelilla till Sydskånes avfallsaktiebolag, Sysav. Ett antal företag verksamma i avfallsbranschen anmälde de båda kommunerna

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kommuners upphandling av avfallshantering

Sunt förnuft i rovdjurspolitiken

Interpellation 2007/08:449 av Tobé, Tomas (m)

den 27 februari Interpellation 2007/08:449 Sunt förnuft i rovdjurspolitiken av Tomas Tobé m till miljöminister Andreas Carlgren c Riksdagen beslutade år 2001 om en sammanhållen rovdjurspolitik för att ta ansvar för att björn, järv, lo, varg och kungsörn ska ges goda möjligheter att finnas kvar i den svenska faunan

Inlämnad: 2008-02-27 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sunt förnuft i rovdjurspolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.