Jörgen Johansson (-)

Jörgen Johansson (C)

Valkrets Västmanlands län
Född år 1947
Avliden den 13 juni 2010

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-06-13

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Ordinarie 2010-03-01 – 2010-06-07
    • Ledig 2010-01-19 – 2010-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-01-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-06-13
    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-06-13
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

balanskravet på kommunala budgetar

Skriftlig fråga 2002/03:1338 av Johansson, Jörgen (c)

den 29 augusti Fråga 2002/03:1338 av Jörgen Johansson c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om balanskravet på kommunala budgetar Kör vidare som om ingenting har hänt säger statsrådet i ett uttalande till DN under onsdagen. Uttalandet gäller de landsting som inte klarar balanskravet i ekonomin och som dömts för sin oförmåga

Inlämnad: 2003-08-29 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

djurrättsaktivism

Skriftlig fråga 2002/03:1283 av Johansson, Jörgen (c)

den 8 augusti Fråga 2002/03:1283 av Jörgen Johansson c till justitieminister Thomas Bodström om djurrättsaktivism Djurens befrielsefront DBF är en organisation som har som mål att stoppa all kött och pälsproduktion i landet. I arbetet med att skapa rädsla och skada eller krossa näringen ingår bland annat bombattentat

Inlämnad: 2003-08-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

terrorism och djurrättsaktivism

Skriftlig fråga 2002/03:1225 av Johansson, Jörgen (c)

den 14 juli Fråga 2002/03:1225 av Jörgen Johansson c till justitieminister Thomas Bodström om terrorism och djurrättsaktivism Djurens befrielsefront DBF är en organisation som har som mål att stoppa all kött- och pälsproduktion i landet. I arbetet med att skapa rädsla och skada eller krossa näringen ingår bland annat

Inlämnad: 2003-07-14 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.