Jörgen Johansson (-)

Jörgen Johansson (C)

Valkrets Västmanlands län
Född år 1947
Avliden den 13 juni 2010

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-06-13

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Ordinarie 2010-03-01 – 2010-06-07
    • Ledig 2010-01-19 – 2010-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-01-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-06-13
    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-06-13
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Centralisering av tingsrätten i Västmanland

Skriftlig fråga 2006/07:326 av Johansson, Jörgen (c)

den 8 december Fråga 2006/07:326 Centralisering av tingsrätten i Västmanland av Jörgen Johansson c till justitieminister Beatrice Ask m Riksdagen har beslutat om centralisering av tingrätten i Västmanland till Västerås. Trots beslutet fungerar verksamheten bra vid de nedläggningshotade tingsrätterna. I Sala kommer

Inlämnad: 2006-12-08 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Säkerhet för återställning av deponier

Skriftlig fråga 2005/06:2124 av Johansson, Jörgen (c)

den 12 september Fråga 2005/06:2124 av Jörgen Johansson c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Säkerhet för återställning av deponier För att garantera att deponier återställs krävs ekonomisk säkerhet av dem som ansvarar för deponin. Att så sker är rimligt då verksamheten ofta bedrivs i bolagsform. När den

Inlämnad: 2006-09-12 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Telefonanslutning på landsbygden

Skriftlig fråga 2005/06:1998 av Johansson, Jörgen (c)

den 10 augusti Fråga 2005/06:1998 av Jörgen Johansson c till statsrådet Ulrica Messing s Telefonanslutning på landsbygden Lika möjlighet att leva och bedriva näringsverksamhet bör finnas i hela Sverige. Det innebär att samhällets service ska finnas tillgänglig i landets alla bygder i form av el, tele och farbara

Inlämnad: 2006-08-10 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.