Margareta Winberg (S)

Margareta Winberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1994-10-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-11-06 – 1992-11-09
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2003-10-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1986-10-07 – 1989-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 3 april 2003 -

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:88 Vissa näringspolitiska frågor

Motion 1989/90:N50 av Nils-Olof Gustafsson och Margareta Winberg

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N50 av Nils-Olof Gustafsson och Margareta Winberg båda s med anledning av prop. 1989/90:88 Vissa näringspolitiska frågor Utvecklingsfondernas finansieringsverksamhet I propositionen föreslår regeringen att 1 miljard kronor skall


Utskottsberedning: -1989/90:NU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N50 av Nils-Olof Gustafsson och Margareta Winberg (pdf, 110 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A66 av Inger Hestvik m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A66 av Inger Hestvik m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet I den regionalpolitiska propositionen föreslås att utvecklingsfonderna i stödområdet ska få pengar speciellt riktade till kvinnor som


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A66 av Inger Hestvik m.fl. (s) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A56 av Margareta Winberg (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A56 av Margareta Winberg s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet Det regionalpolitiska regelsystemet missgynnar kvinnor. Det beror på att kvinnliga företagare vill satsa på andra företagsinriktningar


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A56 av Margareta Winberg (s) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se