Margareta Winberg (S)

Margareta Winberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1994-10-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-11-06 – 1992-11-09
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2003-10-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1986-10-07 – 1989-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:T23 av Sven-Gösta Signell m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:T23 av Sven-Gösta Signell m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Mot bakgrund av televerkets beslut om omfattande förändringar i taxestrukturen, som bl.a. innebar kraftiga prishöjningar


Utskottsberedning: -1991/92:TU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi83 av Margareta Winberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi83 av Margareta Winberg m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Det finns ett konsekvent inslag i regeringens kompletteringsproposition. Den slår allra hårdast mot kvinnorna. Kvinnors


Utskottsberedning: ------------1991/92:AU15 1991/92:FiU29 1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): , , 12 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi82 av Nils-Olof Gustafsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi82 av Nils-Olof Gustafsson m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Den viktigaste politiska frågan nu är att bekämpa den ökande arbetslösheten. Om inte extraordinära åtgärder sätts


Utskottsberedning: -1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se