Margareta Winberg (S)

Margareta Winberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1994-10-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-11-06 – 1992-11-09
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2003-10-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1986-10-07 – 1989-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 april 2003 -
Interpellationsdebatt 2001/02:436 av Jonsson, Göte (m) 14 maj 2002 sysselsättningen inom de areella näringarna
Interpellationsdebatt 2001/02:416 av Holma, Siv (v) 14 maj 2002 Kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna
Interpellationsdebatt 2001/02:410 av Sundell, Ola (m) 14 maj 2002 rennäringspolitiken

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf61 av Hans Göran Franck m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf61 av Hans Göran Franck m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. I propositionen föreslår regeringen ett antal förbättringar i riktlinjer för en aktiv sammanhållen flykting- och immigrationspolitik. Då det gäller flyktingpolitiken finns det


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:192 Organiserad överföring av flyktingar till Sverige

Motion 1990/91:Sf57 av Hans Göran Franck m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf57 av Hans Göran Franck m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:192 Organiserad överföring av flyktingar till Sverige Flyktingsituationen i världen har under senare tid dramatiskt försämrats främst p.g.a. kriget vid Persiska viken och den politiska förföljelsen av kurder och andra folkgrupper


Utskottsberedning: ---1990/91:SfU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor

Motion 1990/91:So93 av Margareta Winberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:So93 av Margareta Winberg m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor Det är bra att regeringen föreslår ett folkhälsoinstitut. Här kan kunskap samlas och information baserad på denna kunskap spridas. I denna motion tar vi upp den del av propositionen som rör alkohol


Utskottsberedning: -1990/91:SoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se