Margareta Winberg (S)

Margareta Winberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1994-10-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-11-06 – 1992-11-09
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2003-10-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1986-10-07 – 1989-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 april 2003 -
Interpellationsdebatt 2001/02:436 av Jonsson, Göte (m) 14 maj 2002 sysselsättningen inom de areella näringarna
Interpellationsdebatt 2001/02:416 av Holma, Siv (v) 14 maj 2002 Kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna
Interpellationsdebatt 2001/02:410 av Sundell, Ola (m) 14 maj 2002 rennäringspolitiken

om bevarande av levande fäbodar i Sverige

Motion 1987/88:Kr311 av Nils-Olof Gustafsson m. fl. (s, m, c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Kr311 av Nils-Olof Gustafsson m. fl. s, m, c om bevarande av levande fäbodar i Sverige Under 1800-talet fanns det minst 20 000 fäbodar i drift i landet. I dag brukas endast ca 200 fäbodar på mer eller mindre traditionellt sätt.


Utskottsberedning: -1988/89:KrU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Kr311 av Nils-Olof Gustafsson m. fl. (s, m, c) (pdf, 63 kB)

om översyn av reglerna för offentlig upphandling

Motion 1987/88:Fi508 av Mona Sahlin m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Fi508 av Mona Sahlin m. fl. s om översyn av reglerna för offentlig upphandling Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1987/88:U539 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att upphandlingsförordningen


Utskottsberedning: -1988/89:FiU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Fi508 av Mona Sahlin m. fl. (s) (pdf, 55 kB)

om prissättning på alternativt odlade grönsaker

Motion 1987/88:Jo223 av Margareta Winberg m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Jo223 av Margareta Winberg m. fl. s om prissättning på alternativt odlade grönsaker Mot. 1987/88 Jo223-229 Allt fler konsumenter frågar i dag efter produkter som är odlade utan konstgödning och gifter. Detta intresse har också


Utskottsberedning: -1988/89:JoU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Jo223 av Margareta Winberg m. fl. (s) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se