Margareta Winberg (S)

Margareta Winberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1994-10-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-11-06 – 1992-11-09
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2003-10-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1986-10-07 – 1989-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 april 2003 -
Interpellationsdebatt 2001/02:436 av Jonsson, Göte (m) 14 maj 2002 sysselsättningen inom de areella näringarna
Interpellationsdebatt 2001/02:416 av Holma, Siv (v) 14 maj 2002 Kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna
Interpellationsdebatt 2001/02:410 av Sundell, Ola (m) 14 maj 2002 rennäringspolitiken

dubbelregistreringen av älgjakten

Interpellation 2001/02:409 av Sjölund, Anders (m)

den 24 april Interpellation 2001/02:409 av Anders Sjölund m till jordbruksminister Margareta Winberg om dubbelregistrering av älgjakten Den s.k. dubbelregistreringen av älgjakt, tillsammans med andra jaktfrågor, blev olyckligt nog inte behandlade i den rennäringspolitiska utredningen. Mot denna bakgrund verkar det

Inlämnad: 2002-04-24 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: dubbelregistreringen av älgjakten

Gränsdragningskommissionen

Interpellation 2001/02:408 av Sjölund, Anders (m)

den 24 april Interpellation 2001/02:408 av Anders Sjölund m till jordbruksminister Margareta Winberg om gränsdragningskommissionen Frågan om vilka markområden som genom hävdvunnen rätt kan räknas som renbetesområde, ska nu äntligen utredas av en gränsdragningskommission. Kommissionens direktiv ger emellertid ingen

Inlämnad: 2002-04-24 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Gränsdragningskommissionen

jämställdheten i Jämtland

Interpellation 2001/02:390 av Oscarsson, Yvonne (v)

den 19 april Interpellation 2001/02:390 av Yvonne Oscarsson v till jordbruksminister Margareta Winberg om jämställdheten i Jämtland Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga till statsrådet Margareta Winberg med anledning av den jämställdhetssatsning som gjorts vid Polismyndigheten i Jämtland. Regeringen gav myndigheten

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: jämställdheten i Jämtland

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se