Annika Åhnberg (S)

Annika Åhnberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skriv. 1992/93:255 Inriktningen av det svenska miljöarbetet inom EES och EG

Motion 1992/93:Jo112 av Annika Åhnberg (-)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo112 av Annika Åhnberg med anledning av skr. 1992/93:255 Inriktningen av det svenska miljöarbetet inom EES och EG Skärp miljöpolitiken På riksdagens begäran lämnar regeringen nu, till riksdagen, en redovisning av den svenska miljöpolitiken i relation till EES och EG. Det är en mager redogörelse,


Utskottsberedning: ---------------------1992/93:JoU27
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): , , 21 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:179 Åtgärder mot klimatpåverkan m.m.

Motion 1992/93:Jo88 av Annika Åhnberg (-)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo88 av Annika Åhnberg med anledning av prop. 1992/93:179 Åtgärder mot klimatpåverkan m.m. För en skärpt klimatpolitik Av människan orsakade utsläpp av s k växthusgaser påverkar klimatet. Effekten blir temperaturstegringar. Om temperaturen förändras alltför snabbt, kan inte ekologiska


Utskottsberedning: --------------------1992/93:JoU19 1992/93:NU28
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): , , 20 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:180 Riktlinjer för en kretsloppsanpassad samhällsutveckling

Motion 1992/93:Jo52 av Annika Åhnberg (-)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo52 av Annika Åhnberg med anledning av prop. 1992/93:180 Riktlinjer för en kretsloppsanpassad samhällsutveckling Rundgång i regeringens miljöpolitik Miljöpolitik borde vara långsiktig och utgå från en grundlig analys av miljöproblemen och människans roll i dessa sammanhang. Tyvärr präglas


Utskottsberedning: --------------1992/93:JoU14
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): , , 14 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se