Annika Åhnberg (S)

Annika Åhnberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Riksdagens revisorers förslag 1991/92:21 angående familjehemsvård för barn och ungdom

Motion 1991/92:So31 av Eva Zetterberg m.fl. (v)

Dokument


Utskottsberedning: -1991/92:SoU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken

Motion 1991/92:N58 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1991/92:N58 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken Regeringen har ännu en gång på kort tid lagt en proposition om räddning av Nordbanken. Redan tidigt i den finansiella krisen krävde Vänsterpartiet åtgärder för att reda ut olika aktörers agerande.


Utskottsberedning: -----1991/92:NU36
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:U12 av Lars Werner m.fl. (v)

Dokument


Utskottsberedning: -1991/92:UU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se