Annika Åhnberg (S)

Annika Åhnberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf59 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf59 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. Grunderna för flykting- och immigrationspolitiken Vänsterpartiet anser att det nu är viktigare än någonsin att Sverige för en generös flyktingpolitik. Det är de fattiga och underutvecklade


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning

Motion 1990/91:N119 av Rolf L Nilson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:N119 av Rolf L Nilson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning Omfattande kritik har riktats mot den nu gällande lagen om träfiberråvara. Enligt kritiken behövs inte lagen för att tillförsäkra skogsindustrin råvara. Den har dessutom den negativa konsekvensen


Utskottsberedning: --1990/91:NU42 1991/92:NU6
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:191 Vissa livsmedelspolitiska frågor

Motion 1990/91:Jo163 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Jo163 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:191 Vissa livsmedelspolitiska frågor En livsmedelspolitik för konsumenter och producenter Den svenska debatten om livsmedelspolitik och jordbrukspolitik har på ett olyckligt sätt fokuserats på motsättningen mellan producenter


Utskottsberedning: ----------1990/91:JoU31
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se