Annika Åhnberg (S)

Annika Åhnberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1989/90:151 Fastighetsbildning för landsbygdens behov m.m.

Motion 1989/90:Bo72 av Annika Åhnberg (v)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Bo72 av Annika Åhnberg v med anledning av prop. 1989/90:151 Fastighetsbildning för landsbygdens behov m.m. Vänsterpartiet instämmer i stort i propositionens förslag och välkomnar dels moderniseringen av regelverket och dels de


Utskottsberedning: ---1989/90:BoU18

Motion 1989/90:Bo72 av Annika Åhnberg (v) (pdf, 110 kB)

med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90

Motion 1989/90:Jo68 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo68 av Lars Werner m.fl. vpk Mot. med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90 Livsmedelspolitiken Jo68 Jordbrukspolitik och livsmedelspolitik är delvis sammanfallande begrepp, men bara delvis. Båda begreppen rymmer också var för


Utskottsberedning: ------------------------------------------1989/90:AU13 1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (84 yrkanden): , , 42 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo68 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 533 kB)

med anledning av prop. 1989/90:141 Vissa ekonomiska styrmedel inom miljöpolitiken, m.m.

Motion 1989/90:Jo53 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo53 av Lars Werner m.fl. vpk med anledning av prop. 1989/90:141 Vissa ekonomiska styrmedel inom miljöpolitiken, m.m. Miljöfrågan är en ödesfråga. Klarar vi inte av att lösa de svåra globala miljöfrågor vi står inför har annan


Utskottsberedning: -----------------1989/90:JoU24
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo53 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 244 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se