Annika Åhnberg (S)

Annika Åhnberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo69 av Björn Samuelson och Annika Åhnberg (båda

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Jo69 av Björn Samuelson och Annika Åhnberg båda vpk med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. I ett län som Värmland har jordbruket betydelse inte bara för böndernas sysselsättning


Utskottsberedning: -1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo69 av Björn Samuelson och Annika Åhnberg (båda (pdf, 59 kB)

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo68 av Jan Jennehag och Annika Åhnberg (båda vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Jo68 av Jan Jennehag och Annika Åhnberg båda vpk med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. Jordbruket i norra Sverige har mycket stor betydelse för sysselsättning, infrastruktur och


Utskottsberedning: -1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo68 av Jan Jennehag och Annika Åhnberg (båda vpk) (pdf, 50 kB)

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo67 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Jo67 av Lars Werner m.fl. vpk med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. Nej till provisoriet Runt om i landet växer nu protesterna mot jordbrukspolitiken. Mejerier blockeras, mjölk


Utskottsberedning: ----------------------1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): , , 22 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo67 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 213 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se