Annika Åhnberg (S)

Annika Åhnberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:198 Lag om genetiskt modifierade organismer

Motion 1993/94:Jo60 av Annika Åhnberg (-)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo60 av Annika Åhnberg med anledning av prop. 1993/94:198 Lag om genetiskt modifierade organismer Åtgärder för en säker utveckling av biotekniken Det är inte kända negativa effekter från användandet av avancerad bioteknik, som är anledningen till att samhället sätter ramar för verksamheten.


Utskottsberedning: -----1993/94:JoU29
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Mobbning av utvecklingsstörda elever

Motion 1993/94:Ub352 av Eva Zetterberg m.fl. (v, s, -, m, c, kds, fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub352 av Eva Zetterberg m.fl. v, s, m, fp, kds, Mobbning av utvecklingsstörda elever Den nya skollagen och läroplanen som trädde i kraft den 1 januari 1994 ger skolorna mycket större ansvar än tidigare att komma till rätta med mobbning. Detta omfattar även särskolans elever. På många


Utskottsberedning: --1993/94:UbU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Prenatal könsdiskriminering

Motion 1993/94:U646 av Margareta Viklund m.fl. (kds, s, v, -, m, nyd, c)

Motion till riksdagen 1993/94:U646 av Margareta Viklund m.fl. kds, s, m, c, nyd, v, Prenatal könsdiskriminering Den indiskfödde ekonomen Amartya Sen, verksam vid Harvard i USA, påpekade för ett par år sedan att minst 100 miljoner kvinnor saknas i världens befolkningsstatistik. En viktig orsak till detta är att föräldrar


Utskottsberedning: ----1993/94:UU15 1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se