RosMarie Jönsson Neckö (S)

RosMarie Jönsson Neckö (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel studie- och yrkesvägled.
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-09-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-06-14 – 1999-09-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-04-29 – 1999-06-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

E 4:an förbi Markaryd

Skriftlig fråga 1998/99:669 av Jönsson-Neckö, RosMarie (s)

Fråga 1998/99:669 av RosMarie Jönsson-Neckö s till näringsministern om E 4:an förbi Markaryd den 27 maj Förra sommaren meddelade regeringen att utbyggnaden av E 4:an vid Markaryd, till motorvägsstandard, inte skulle ingå i den nationella väghållningsplanen. En fråga ställdes till näringsministern och svaret blev att

Inlämnad: 1999-05-27 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se