Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Ett system för individuell kompetensutveckling
Debatt om förslag 2001/02:AU10 11 juni 2002 Ett system för individuell kompetensutveckling
Stillbild från Debatt om förslag: Partnerskap och adoption, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:LU27 5 juni 2002 Partnerskap och adoption, m.m.
Stillbild från Interpellationsdebatt: folkhälsan
Interpellationsdebatt 2001/02:485 av Jonsson, Elver (fp) 28 maj 2002 folkhälsan
Stillbild från Debatt om förslag: Norden
Debatt om förslag 2001/02:UU12 22 maj 2002 Norden

Dokument:

utbildningsinsatser för Dalsland

Skriftlig fråga 2001/02:1630 av Jonsson, Elver (fp)

den 13 september Fråga 2001/02:1630 av Elver Jonsson fp till utbildningsminister Thomas Östros om utbildningsinsatser för Dalsland God utbildning och kvalificerad yrkes- och fortbildning är avgörande för samhällsutveckling och välstånd. För att klara höga krav som ställs i det moderna samhället får inte en satsning

Inlämnad: 2002-09-13 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

lantmäteriets prissättning

Skriftlig fråga 2001/02:1578 av Jonsson, Elver (fp)

den 30 augusti Fråga 2001/02:1578 av Elver Jonsson fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om Lantmäteriets prissättning Det statliga Lantmäteriet driver sin uppdragsverksamhet i en del som kallas Metria. Denna organisation har visat sig ha svagheter. Det anförs bl.a. att det är oklart vad som är myndighetsuppgifter och

Inlämnad: 2002-08-30 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

vägsatsning i Västsverige

Skriftlig fråga 2001/02:1508 av Jonsson, Elver (fp)

den 14 augusti Fråga 2001/02:1508 av Elver Jonsson fp till näringsminister Björn Rosengren om vägsatsning i Västsverige Det finns en stor samstämmighet i riksdagen, och bland allmänheten och näringslivets folk, att vår vägstandard bör upprustas. Det gäller såväl kapaciteten som kvaliteten. Det gäller de stora vägstråken,

Inlämnad: 2002-08-14 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.