Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Ett system för individuell kompetensutveckling
Debatt om förslag 2001/02:AU10 11 juni 2002 Ett system för individuell kompetensutveckling
Stillbild från Debatt om förslag: Partnerskap och adoption, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:LU27 5 juni 2002 Partnerskap och adoption, m.m.
Stillbild från Interpellationsdebatt: folkhälsan
Interpellationsdebatt 2001/02:485 av Jonsson, Elver (fp) 28 maj 2002 folkhälsan
Stillbild från Debatt om förslag: Norden
Debatt om förslag 2001/02:UU12 22 maj 2002 Norden

Dokument:

med anledning av skr. 2001/02:187 Sveriges genomförande av EU:s sysselsättningsstrategi

Motion 2001/02:A11 av Mikael Odenberg m.fl. (m, kd, c, fp)

Motion till riksdagen 2001/02:A11 av Mikael Odenberg m.fl. m, kd, c, fp med anledning av skr. 2001/02:187 Sveriges genomförande av EU:s sysselsättningsstrategi Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 6 2 Bakgrund 6 3 Verkligheten på arbetsmarknaden 6 3.1 Uppemot 700 000 människor saknar arbete 6 3.2 Sverige


Utskottsberedning: 2002/03:AU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av skr. 2001/02:187 Sveriges genomförande av EU:s sysselsättningsstrategi

Motion 2001/02:A10 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2001/02:A10 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av skr. 2001/02:187 Sveriges genomförande av EU:s sysselsättningsstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av företagsreformer i Sverige och inom EU. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2002/03:AU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet - regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning

Motion 2001/02:Ub29 av Elver Jonsson (fp)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub29 av Elver Jonsson fp med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att översynen av folkbildningen


Utskottsberedning: 2002/03:UbU3 2003/04:KrU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.